SVATEBNÍ TRADICE

Ke každé svatbě se váže bezpočet zvyků, tradic a pověr.

Jsou pravdivé, bláznivé, nebo se jen tradují.

Nenechte to náhodě, obohaťte Vaši svatbu o zábavu a veselé zvyky, rádi Vám je pomůžeme připravit a zajistit.

Před obřadem :

Každá nevěsta by měla v den obřadu mít něco STARÉHO. Stará věc připomíná zanechání starého života za sebou, rodinná památka znamená pokračování v tradicích. Něco NOVÉHO, což symbolizuje nový začátek, přináší optimismus a radost vnášenou do nového života. Něco PŮJČENÉHO, např. šperk či kapesníček, který přinese štěstí, zvláště půjčený od blízké osoby, která nevěstu doprovází. Něco MODRÉHO, protože modrá barva představuje nevěstinu čistotu a bývá to většinou záměrně symbolický podvazek. Něco DAROVANÉHO, cokoliv malého, např. stříbrná mince ve střevíčku nevěsty slibuje blahobyt.

Zaplacení výkupného. Svobodní kamarádi zatarasí snoubencům cestu k obřadu nejrůznějšími překážkami. Odstraní je, až ženich za nevěstu zaplatí výkupné.

♦ Před svatbou by neměl ženich vidět nevěstu oblečenou ve svatebních šatech. Toto dnešní nevěsty opravdu dodržují.

♦ Na obřad přijíždí první ženich a poslední nevěsta. Z obřadu pak jedou novomanželé společně a jako první. Kolona troubí na počest novomanželů.

Po obřadu :

Rozhazování květů nebo rýže - když novomanželé vycházejí z místa obřadu, házejí na ně svatební hosté rýži nebo okvětní plátky. Pro štěstí a plodnost v manželství. Aby měli novomanželé hodně dětí, jsou zasypáváni rýží, v některých oblastech dokonce i konfetami, oříšky nebo rozinkami. Stejný účinek údajně má, když během hostiny někdo nevěstě posadí na klín dítě.

Vykoupení, zatahování, chomout a koule pro ženicha - většinou přátelé po obřadu připraví pro ženicha formou legrace nějaký úkol, aby si zasloužil nevěstu a pokud nesplní, musí se vykoupit penězi či lahví alkoholu. Pokud po obřadu ke kotníku připevní vězeňskou kouli, je na mladé paní, zda pilkou řetěz přeřízne, nebo nechá novomanžela, aby se vyplatil, získal klíček a osvobodil se sám.

Voda a chléb - v době před Kristem byla nevěsta symbolicky přijata do nové společnosti ( rodiny ) až poté, co společně s ženichem pojedla chléb a sůl. Dnes již tento zvyk nabral trochu jiný rozměr. Než svatební pár po obřadu vstoupí do domu nebo restaurace, je mu nabídnut chléb se solí a sklenice vody. O obojí se novomanželé musejí rozdělit. Poté zahodí sklenici za sebe, aby se rozbila.

Rozbíjení talířů - je první společná práce, kterou novomanželé spolu dělají. Ukáže se tak, jak si umí rozdělit práci.

Přenesení nevěsty přes práh -aby mladý muž přelstil zlé duchy, kteří podle pověstí číhají pod prahem vstupních dveří, musí vzít svou nevěstu do náruče a nedovolit, aby se nohou dotkla prahu. Tento zvyk má i jiný význam, že začíná nový úsek života.

Svatební přípitky jsou nedílnou součástí svatební hostiny. Je to jedinečný moment, jak přede všemi popřát novomanželům hodně štěstí a pohody v manželství.

Vzájemné krmení - novomanželům se servíruje polévka na jednom talíři a manželé se krmí navzájem. Je to první dělení se o společnou věc v manželství. Ale také má ještě jeden význam: z rodinného krajíce budou v manželství oba brát a dávat stejným dílem.

Krájení dortu - nevěsta ho rozkrajuje, ale při tom ruku na noži drží ženich. Symbolicky tak pomáhá své novomanželce a dokazuje jí, že pro ni bude vždy oporou. První kousek podá ženich nevěstě, druhý ona jemu, další nevěsta matce ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Nakonec svědkům a svatebčanům. Ochutnat dort musí každý, říká se, že odmítnutí přináší smůlu.

Házení svatební kytice - dříve se konalo hned při východu z kostela či radnice. Nevěsta hází kytici mezi mladé svobodné ženy. Ta, která kytici chytí, se bude do roka a do dne vdávat. Dnes se házení kyticí dává mezi program svatebního veselí.

Tanec novomanželů - je zvykem, že klasický valčík novomanželů otevírá parket. Poté je dáno, kdo další může vstoupit na taneční parket - rodiče, prarodiče, svědci, sourozenci, tetičky a strýčkové, sestřenice a bratranci a nakonec přátelé a kolegové.Zůstává však tradicí, že s novomanželi si musí zatančit postupně úplně všichni.

Tanec se závojem - kolem půlnoci si nevěsta sundá závoj a se zavázanýma očima tančí v kruhu svobodných kamarádek. Pokouší se jednu z nich chytit a nasadit jí závoj. Ta, která je polapena, má prý šanci, že se brzy vdá.

Stahování podvazkového pásku je možná více než tradicí zábavou. Ženich pak pásek hází mezi svobodné mládence a ten, kdo ho chytí, se do roka a do dne bude ženit.

Čtení svatebních přání - z dnešních svateb skoro vymizelo. Pokud je do své svatby zařadíte, bylo by lepší číst přání všechna, než je vybrat náhodně. Někomu by mohlo být líto, že jste právě jeho přání nečetli.

Rozbalování dárků se objevuje také jen velmi zřídka.

Únos nevěsty - dnes se organizuje velmi sporadicky, a když tak spíše pro formu, než jak tomu bývalo dříve, že svatební hosté i několik hodin čekali, až se novomanželé vrátí zpět.

Vybírání peněz - je to trochu sporná tradice. Jedná se o vybírání peněz do svatebního střevíčku.

Svatební noc - právě ke svatební noci se vždy vázalo množství rituálů a zvyků. Z vytouženého klidu ve dvou ale mnohdy nic nebylo. Na svatební noci se v dřívějších dobách podílela celá vesnice, a tak se noc, kdy nevěsta poprvé vstoupila do ložnice svého muže, odehrávala před svědky. Podle starého zvyku jim ještě jednou v ložnici požehnali a lože bylo postříkáno svědcenou vodou, což mělo zahnat zlé duchy. Velkou romantiku byste v těchto dobách asi hledali jen těžko.