Kalendář příprav před svatbou

Následující informace, které jsme proVás sestavili, Vám pomohou, abyste vše zvládli bez zbytečných stresů.

Co vše je potřeba před svatbou zařídit než řeknete ono vysněné ANO.

Než se pustíte do samotné organizace, doporučujeme pořídit si jakýsi " svatební diář ". Tedy zápisník, kde si budete psát vše ohledně svatebních příprav. Od jednoduchých poznámek po termíny vyzvednutí konkrétních věcí.

NECHTE SE INSPIROVAT, RÁDI VÁM S PŘÍPRAVAMI POMŮŽEME.

9 až 6 měsíců před svatbou

Zvolit typ obřadu - je nutné si určit, zda je Vaším snem svatba v kostele ( církevní obřad ) nebo na úřadě či jiném netradičním místě. Tomu, jaký typ svatby vyberete a hlavně kde se bude odehrávat, totiž budete později přizpůsobovat veškeré svatební přípravy.

Sestavit svatební rozpočet - často slýcháváme otázku " kolik stojí svatba "? Odpověď na ni však není jednoznačná. Záleží totiž jednak na tom, jak velkou částku jste schopni a ochotni do svatebních příprav investovat, a také samozřejmě na tom, kolik pozvete hostů a o jaký typ svatby se bude jednat. Předem vypracovaný svatební rozpočet Vám rádi pomůžeme vytvořit.

Sestavit seznam svatebních hostů - sestavit přesný počet hostů. Snadno si tak uděláte představu o tom, jak velkou svatbu budete mít. Dobré je to také z praktických důvodů - podle seznamu totiž budete objednávat počty kusů svatebních oznámení, porcí jídla na svatební hostinu, případných dárečků pro hosty atd.

Určit a rezervovat si termín a místo konání svatebního obřadu - ať už jste se rozhodli vzít se v jarních, letních, podzimních nebo zimních měsících, dohodněte se na seznamu míst, kde by se Vám líbilo mít svatební obřad a co nejdříve si toto místo zamluvte. Lokality, které se dostanou do Vašeho úžšího výběru, navštivte, abyste si ověřili, že vybrané místo splňuje všechny Vaše představy. Vybírejte nejen srdcem, ale i rozumem.

Vybrat si svědky a družičky - svědky vybírejte uvážlivě. Jejich povinností není jen odsvědčit Vám svatbu, ale také se postarat o zábavnou část svatebního dne. Připravit program, který Vás pobaví a Vaše svatební hosty potěší. Také bývá zvykem, že by alespoň jeden ze svědků měl přednést před zahájením slavnostní projev. Obvykle se této úlohy zhostí svědek ženicha. Nevěstin svědek by se měl po celý den věnovat nevěstě.

Zajistit a rezervovat místo konání svatební hostiny - u výběru místa konání svatební hostiny platí podobná pravidla jako u výběru místa konání obřadu.

Zajistit ubytování pro svatební hosty a svatební apartmá pro novomanžele - vybraný hotel, penzion, chatu nejprve navštivte, vše si v klidu prohlédněte, projděte a v dostatečném předstihu zarezervujte.

6 až 3 měsíců před svatbou

Objednat fotografa a kameramana - svatební fotky a svatební video jsou v podstatě tím jediným, co zachytí atmosféru Vašeho svatebního dne natolik, že si ji dokážete i po letech vychutnat znovu a znovu. Investice do kvalitního fotografa i kameramana se opravdu vyplatí.

Vybrat a objednat snubní prsteny - společně se svatebními fotografiemi, případně videem, jsou snubní prsteny jednou z mála věcí, která Vám zůstane jako vzpomínka na Váš velký den.

Navštívit svatební salon a vybrat si svatební šaty a doplňky pro nevěstu a ženicha - v dnešní době máte tři možnosti, jak si pořídit svatební šaty. První a u nás nejčastější, je půjčovna svatebních šatů, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství modelů a doplňků. Druhou možností je koupit si vlastní svatební šaty. Třetí a poslední možností je nechat si svatební šaty ušít na míru. Hned, jakmile si vyberete svatební šaty, je na čase vybrat také svatební oblek pro ženicha. Nepsaným zlatým pravidlem výběru obleku je, že by měl barevně ladit s šaty nevěsty.

Vybrat šaty pro družičky a družby, případně pro rodiče a svědky - kromě svatebních šatů a obleku pro ženicha si můžete vypůjčit, a nebo pořídit také šaty pro družičky / družby, maminky a další svatební hosty. Pokud se Vám skutečně podaří sladit celou svatbu v jednom tónu, výsledný efekt bývá dokonalý. Zkuste se tedy se svými svatebními hosty domluvit, aby pokud možno dorazili v oblečení takové barvy, která bude Vaší svatbě dominovat.

Zajistit hudební doprovod - hudební produkce obvykle nechybí na žádné větší svatbě. Na Vás je rozhodnoutí, zda na té Vaší bude hrát živá hudba, DJ nebo třeba jen reprodukovaná hudba.

2 měsíce před svatbou

Vybrat a objednat svatební oznámení, pozvánky, jmenovky a ostatní tiskoviny - jakmile stanovíte termín svatby a zajistíte si místo a čas konání obřadu i hostiny, můžete začít vybírat svatební oznámení a další tiskoviny. Nejčastěji se využívají pozvánky ke stolu, jmenovky na svatební tabuli, ale třeba také přehled menu nebo dnes populární svatební noviny.

Vybrat svatební kytici a zvolit si styl květinové výzdoby a dekorací - svatební kytice, květinová výzdoba a styl dekorací se většinou odráží od vkusu nevěsty. S výběrem svatební kytice Vám jistě rád poradí florista. Kromě kytky pro nevěstu nezapomeňte také na korsáž pro ženicha. Na svatbu se obvykle pořizují také kytice pro maminky, družičky a dnes poměrně často také tzv. " házecí kytka ", do které se vyplatí investovat, pokud si plánujete svatební kytici nechat na památku.

Objednat svatební dort a svatební cukroví, zakoupit krabičky na cukroví - výběr svatebního dortu a cukroví také není jenom věcí chuti, ale především i vkusu. Hitem posledních let jsou například dorty, které se skládají z mnoha malinkých dortíků, jimž nahoře dominuje jeden klasický menší dort, aby byla dodržena tradice společného zakrajování. Co se týče cukroví a svatebních koláčků, nezapomínejte na to, že stejně jako by si nevěsta sama neměla podle prastaré pověry šít svatební šaty, neměla by si sama péci svatební koláčky.

Objednat služby kadeřníka, vizážisty a dohodnout si s nimi termíny zkoušek - protože každá nevěsta chce být ve svůj svatební den nejkrásnější, nedoporučujeme "domácí experimenty".

Vytvořit seznam svatebních darů - je to jedna z nejpříjemnějších povinností budoucích novomanželů. Otevřete si se svou drahou polovičkou večer lahev vína a začněte sepisovat seznam všeho možného a nemožného, co Vám chybí. Nemusí se však jednat pouze o potřeby do domácnosti. V současnosti jsou hodně oblíbené např. i zážitky nebo peníze.

1 měsíc před svatbou

Rozeslat svatební oznámení a pozvánky na hostinu - nezapomeňte, že ať už oznámení doručíte jakýmkoli způsobem, jména adresátů se na obálky píší zásadně ručně. Je to projev zdvořilosti a zároveň osobního přístupu k Vašim svatebčanům, tedy vyjádření toho, že byste je na své svatbě skutečně rádi viděli.

Určit zasedací pořádek : do aut na obřad, ke stolu na hostinu - zasedací pořádek u svatebního stolu je dán jak zvyklostmi, tak i etiketou, ale především uspořádáním vztahů v daných rodinách. Podle pravidel etikety by měli sedět novomanželé v čele stolu ( nevěsta po pravici ženicha ) a z každé strany jednoho z novomanželů jeho tchýně a tchán ( tzn., že vedle Vás nesedí Vaši rodiče, ale rodiče partnera ). Vedle rodičů pak sedí svědkové. Svědkyně po levé ruce nevěstina otce, svědek pak na opačné straně stolu. Dále hosty posadíme podle jejich společenské důležitosti, kde platí zejména pravidlo, že společensky významější jsou příbuzní, potom přátelé a současně také pravidlo střídání pohlaví. Hosté tedy sedí v pořadí žena - muž - žena - muž ...

Sestavit itinerář svatebního dne - tedy časový rozvrh jednotlivých událostí.

Roznést zvací koláčky jako osobní pozvání na svatbu

Vybrat podkresovou hudbu k obřadu - vhodnou svatební hudbou docílíte příjemné atmosféry, která umocní jedinečnost okamžiku. Pod proslov oddávajícího se obvykle nehraje. Jeli-to ale přání snoubenců, hudba může potichu zaznít. Nehodí se však zpívaná píseň, doporučujeme skladbu instrumentální. Píseň k výměně prstýnků by měla být klidná, aby vhodně doprovodila tento akt. Zejména k tomuto okamžiku si nevěsty rády vybírají vlastní oblíbenou melodii. Ke gratulacím se naopak hodí odlehčené swingové, muzikálové a filmové písně v rychlejších tempech. U těch rytmičtějších lze použít i nasamplované bicí nástroje.

Vybrat hudbu k prvnímu tanci novomanželů a tance s rodiči - první tanec by měl patřit novomanželům. Poté by si novomanželé měli zatančit s rodiči svého protějšku a poté se svými vlastními. Svatební etika zde lpí na tom, aby novomanželé uměli tančit, tedy aby znali alespoň základní kroky tanců.

1 týden před svatbou

Kontaktovat všechny dodavatele na zajištění služeb a ujistit se, že všechno je v pořádku

Připravit jmenovky na stůl

Uspořádat pro přátele rozloučení se svobodou - rozlučkový večírek může mít spousty názvů a podob. Původně se konal v předvečer svatby, ale vše se řídí podle přání snoubenců. Pořádat rozlučku den před svatbou totiž zrovna není zrovna vhodné, jelikož ženich s kocovinou a nevěsta s kruhy pod očima nebývají obvykle nejlepší ozdobou vlastní svatby. Většina budoucích novomanželů si loučení se svobodou obvykle plánuje na víkend před svatbou. Nezapomenutelných zážitků, které můžete s loučením se svobodou spojit, je celá řada. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, rozhodně si to užijte naplno!

1 den před svatbou

Provést poslední změny v zasedacím pořádku a informovat organizátora